Záchovná (konzervační či konzervativní) stomatologie a endodoncie, se zabývá převážně ošetřením tvrdých zubních tkání (zubního kazu a kořenových kanálku):

 1. Ošetření zubního kazu můžeme provést
  • fotokompozitní výplní (bílou): Fotokompozitních výplně jsou dnes nejžádanějším způsobem ošetření zubního kazu. A to zejména v předním úseku chrupu, kde jsou barevně téměř nerozeznatelné od přirozené skloviny zubu.
  • skloionomerní výplní (bílou): materiál na bázi skla, tuhne světlem či chemicky, využívána jako dočasné estetické řešení s vysokým obsahem flóru, malá odolnost vůči otěru a křehkost, vhodný pro ošetření dětí a hluboké defekty blízké dřeni zubu
  • amalgámovou výplní: pouze z kapslového amalgámu s maximální redukcí rtuti, tradiční řešení, neestetická, v současné době se od této metody ustupuje.
 2. Ošetření kořenových kanálků (pokud kaz zasahuje do dřeně zubu)
  • Vzhledem k tomu, že příčina bolesti je nyní uvnitř zubu, nestačí pouze důsledně odstranit zubní kaz, ale je nutné odstranit i infikovanou dřeň nebo tlející nekrotickou tkáň z kořenového kanálku.
  • Ošetření kořenového kanálku je časově, a z toho důvodu i finančně, náročný výkon. Je třeba si uvědomit, že ošetření kořenového kanálku je jediná cesta, jak zub zachránit.

 

Posted in All